Zábradlia na schodisko

Vnútorné zábradlie na schodisku alebo v galérii je neoddeliteľnou súčasťou bytového interiéru. Môže byť poňaté naozaj netradične a priestor môže originálne dotvoriť sťa umelecké dielo. Ťažko je pár vetami zovšeobecniť trendy. Ale určite sa dá povedať, že moderné sú odľahčené schodiská a zábradlia. Zábradlie v dome má veľmi významnú funkciu – zachovať bezpečnosť.

Všeobecné trendy v bývaní sa uberajú naturalistickým smerom. Návrat k prírode je cítiť nielen v architektúre, ale rovnako v zariadení domova. Architekti už aj na Slovensku čoraz viac riešia nízkoenergetické a pasívne domy, na stavbu používajú prírodné materiály, ako drevo, slamu, korok, hlinené omietky, nepálené tehly či ovčiu vlnu.

3113387_17

Toto všetko sa premieta aj do interiéru. Nepredstavujte si ale pritom tradičnú oravskú drevenicu, architektúra je v tomto duchu aj funkcionalisticky vhodná do mestskej zástavby. Aké by malo byť teda zábradlie? Záleží na vkuse užívateľov a, samozrejme, od finančných možností.

Dá sa riešiť veľmi úsporne ako niekoľko stĺpikov, ktoré sú prepojené hrubým lanom alebo sieťou. Pri klasickom type zábradlia s vertikálnou výplňou treba mať na zreteli, aby výplň bola dostatočne nahusto. Zabránite tak tomu, aby pomedzi zábradlie neprepadlo malé dieťa. Pri horizontálnej výplni si treba uvedomiť, že dieťa sa na ňu pri prvej príležitosti postaví ako na rebrík.

Stĺpiky môžu byť drevené, nerezové, ručne kované… Šikovný kováč vám vyrobí naozaj originálne sochársky poňaté zábradlie s figurálnymi či florálnymi motívmi. Veľmi dobre vyzerá kombinácia prírodného dreva na schodniciach s čistými sklenými platňami na zábradlí, tak ako je to zvykom používať pri nerezových konštrukciách schodísk. V kombinácii s drevom pôsobí ľudskejšie a necítite sa doma ako v banke. Ak sú vaše finančné možnosti veľkorysejšie, môžete skombinovať sklo a nerezové tyčky, lanká a tenké profily do veľkého niekoľkometrového šperku. Nerezové zábradlie Lmmont bude na vašom schodisku vyzerať úžasne.

zabradlie

Drevené zábradlie môžete skombinovať s kovovými prvkami, pomaľovať ho výraznými farbami s konkrétnymi alebo abstraktnými motívmi. Nerezové zábradlie s jednoduchou výplňou môžete zase ozvláštniť dreveným madlom. Inšpirácií je všade naokolo. Ako povedal klasik: „Nie je všetko, čo sa dá.“

V časopisoch o bývaní ste určite zaregistrovali schodiská bez zábradlia. V takom prípade by ste však nemuseli dostať kolaudačné rozhodnutie.