Na Twitteri falošné správy cestujú rýchlejšie

"Zistili sme, že klamstvo sa vo všetkých kategóriách informácií výrazne znižuje, rýchlejšie, hlbšie a širšie ako pravda," tvrdí profesor SIT Aral, profesor na MIT Sloan School of Management a spoluautor nového dokumentu s podrobnosťami o zisteniach.

twitter
 
"Tieto zistenia vrhajú nové svetlo na základné aspekty nášho online komunikačného ekosystému," hovorí Deb Roy, docentka mediálneho umenia a vied na MIT Media Lab a riaditeľka Laboratória médií pre sociálne stroje (LSM), ktorá je tiež spoluautorom štúdie. Roy dodáva, že výskumníci boli "niekde medzi prekvapenými a ohromenými" pri rôznych trajektóriách pravdivých a falošných správ na Twitteri.
 
Navyše, učenci zistili, že šírenie nepravdivých informácií nie je v podstate spôsobené robotmi, ktoré sú naprogramované na šírenie nepresných príbehov. Namiesto toho, falošné novinky rýchlosť rýchlejšie okolo Twitter kvôli ľuďom retweeting nepresné správy.
 
„Keď sme odstránili všetky roboty v našom súbore údajov, rozdiely medzi šírením falošných a pravdivých správ stáli,“ hovorí Soroush Vosoughi, spoluautor nového článku a postdoc na LSM, ktorého doktorandský výskum pomohol vytvoriť štúdie.

obrazovka
 
Štúdia poskytuje celý rad spôsobov kvantifikácie tohto fenoménu: Napríklad falošné správy sú o 70% pravdepodobnejšie, že sú retweetované ako pravdivé príbehy. To tiež trvá pravdivé príbehy asi šesťkrát tak dlho, ako sa dostať 1500 ľudí, ako to robí pre falošné príbehy osloviť rovnaký počet ľudí. Pokiaľ ide o "kaskády" alebo neporušené reťaze retweet, klamstvá dosahujú kaskádovú hĺbku 10 až 20 krát rýchlejšie ako fakty. A klamstvá sú retweetované jedinečnými užívateľmi v širšom rozsahu ako pravdivé výroky v každej hĺbke kaskády.
 
"Twitter sa stal naším hlavným zdrojom správ," hovorí Vosoughi. Ale po tragických udalostiach dodal: „Uvedomil som si, že … dobrá časť toho, čo som čítal na sociálnych médiách, bola fáma, to bola falošná správa.