LED osvetlenie zachráni tisícky kusov hmyzu za jednu letnú sezónu

Viem, hmyz má v obľube len veľmi málo ľudí. Keď sa nad tým zamyslím, tak v mojom okolí ho neznášajú snáď všetci a jedine môj partner sa ho naučil tolerovať, čo sa stalo aj tak len kvôli mne. Ani ja hmyz nemilujem, no na druhej strane vie, aký dôležitý je pre nás ľudí. Jednou z absolútnych katastrof, ktoré tieto potvorky s nami musia prežívať, je umelé osvetlenie, konkrétne žiarovky, ktoré máme na terasách alebo na domoch.Motýľ s bielymi krídlami obklopený fialovým svetlom.jpg
 
Podľa jednej zahraničnej štatistiky, pri jednej jedinej žiarovke za noc umrie viac ako dvesto kusov hmyzu. Podľa vlastného pozorovania môžem povedať, že to bude určite omnoho viac. Jedna vec sú motýle a iné väčšie „kúsky“, ale okolo lámp lietajú aj stovky maličkých mušiek, ktoré sú voľným okom pozorovateľné len ťažko.
Predstavte si koľko úmrtí za jedno leto prebehne na vašej terase či v altánku. Asi je vám to jedno, ale nemalo by byť.
 
Teší ma jedna vec, a to, že ľudia začínajú vnímať potrebnosť včiel. Všetci vieme, že opeľujú rastliny, a preto ich potrebujeme. Bez nich sa jednoducho nenajeme. Včely však nie sú jediné opeľovače. Tými sú aj ostatné druhy hmyzu, teda aj ten hmyz, ktorý vám v noci lieta okolo vašich lámp na dome. To je dôvod, prečo by ste sa mali snažiť urobiť aspoň niečo, aby nezomieralo až tak veľké percento hmyzej populácie.
 
Vyriešite to veľmi jednoducho, a to LED osvetlením https://www.ledprodukt.sk/. Aj k nemu bude hmyz prilietať, no pri kontakte so žiarovkou alebo tienidlom lampy, sa nespáli a neuhorí. Nejaká časť hmyzu umrie aj tak, pretože sa z neustáleho  lietania unaví, ale počty nebudú ani zďaleka tak tragické.Pavučina s pavúkom, cez ktorú presvitá svetlo.jpg
 
LED osvetlenie je navyše výhodné aj pre vás, čo však asi viete. Jeho používaním dokonca podporíte ekosystém aj ďalšou vecou. Pavúky, ktoré si v blízkosti lámp veľmi radi pletú siete, tak budú môcť robiť bez toho, aby podstupovali riziko upálenie zaživa. Myslím, že to je dostatok argumentov, aby ste konečne vyhodili staré žiarovky a používali LEDky.