Dom ako zo škatuľky


Majitelia domov čoraz častejšie investujú do hliníkových dverí a okien. Hliníkové vchodové dvere dnes majú prednosť dokonca aj pred klasickými materiálmi, ako sú drevo alebo plast. Dôvodom je najmä ich trvanlivosť, pevnosť a jednoduchá údržba. Kedže cenník hliníkových okien ako aj o ich starostlivosť je drahý, práve o údržbe si povieme čosi viac.

dom s oknami

Údržba hliníkových dverí a okien krok za krokom
Dobrou správou je to, že či už sa chystáte na veľké jarné upratovanie alebo len na klasickú údržbu, vyčistiť hliníkové okná a hliníkové dvere vám nezaberie veľa času. Budete potrebovať vedro s vlažnou vodou, nealkalický čistiaci prostriedok, špongiu alebo kefku s jemnými štetinami, suchú handru a olej na kovania a tesnenia. 
Ako na to?
Odporúčame takúto údržbu robiť aspoň dvakrát ročne, aby hliníkové dvere a okná vyzerali dobre. Údržba je naozaj jednoduchá. Neodporúča sa však robiť ju v prípade, ak teplota presiahne 250C. Rovnako ani teplota vody, ktorú na čistenie používate, by nemala presiahnuť 250C. Postupujte takto.
Zbavte hliníkové okná a dvere väčších nečistôt. V prvom kroku odstráňte väčšie usadené nečistoty ako napríklad blato na dverách, či pavučiny z vonkajšej časti okien. Jednoducho ich zmyte prúdom vody z hadice. Ak takúto možnosť nemáte, použite klasickú handru a vodu.
Dôkladné čistenie dverí a rámov okien. Použite nealkalický čistiaci prostriedok. Jeho pH by malo byť 7 alebo nižšie, aby sa povrch rámov nepoškodil. Ideálne je kúpiť si špeciálny čistič na hliníkové okná a hliníkové vchodové dvere. Čistič zmiešajte s vlažnou vodou a nečistoty odstráňte hubkou. Avšak nedrhnite ich, aby ste povrch nepoškriabali.

dom

Nezabudnite na ťažšie prístupné miesta. Očistite aj vnútorné časti rámov, teda miesta, kde okná alebo dvere priliehajú k rámom. Vyčistite tiež kovania a tesnenia.
Okná a dvere dôkladne osušte. Vodu s čistiacim prostriedkom nenechávajte na oknách alebo dverách zaschnúť. Utrite ju suchou handrou. Tak dosiahnete maximálny lesk.
Na záver mazanie. Nakoniec je potrebné kovania a tesnenia namazať špeciálnym olejom. Zabezpečíte tak ich bezchybnú funkčnosť. Navyše, ak sa o tesnenia nebudete starať, môžu sa časom leptať a deformovať. Naolejovanie dvakrát ročne postačuje.
Vďaka takejto starostlivosti zachováte nezmenený vzhľad svojich hliníkových okien a dverí.